Home » Historia » Amerykańska Aerial Torpedo Mk XIII

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

Mark XIII – torpeda lotnicza US Navy – prawdopodobnie najpowszechniej stosowana wyspecjalizowana torpeda tego typu w II wojny światowej. Zastosowano ją w 1287 ataków, aż 40% (514) z nich zakończyło się trafieniem. Zobacz jak rozwijała się ta potężna broń lotnictwa morskiego i jakie możliwości modelarskie daje tu Attack Squadron.

O skuteczności tej broni świadczy fakt, że aż 50% trafień dotyczyło głównych jednostek floty: pancerników i lotniskowców (322 ataki), 31% trafień niszczycieli (w 179 ataków) oraz 41% (łącznie 445 ataków) na statki transportowe. Jednak nie od razu torpeda Mk XIII zdobyła uznanie pilotów.

torpeda mk xiii z osłonkami ze sklejki

Rozwój konstrukcji torpedy G-6 (Mk 13)

Prace nad projektem torpedy G-6 rozpoczęto w 1925 roku, ponownie wznowiono w lipcu 1931 roku. Ostatecznie w roku 1935 Mark 13 została pierwszą specjalnie zaprojektowaną torpedą lotniczą, przyjętą do uzbrojenia US Navy. Stała się też najpowszechniej stosowaną torpedą lotniczą używaną podczas walk drugiej wojny światowej.

douglas tbd zrzuca torpedą mk13

Wczesne torpedy tego typu mogły być zrzucane tylko z małej wysokości (ok. 15 metrów) oraz z niewielką prędkością (110 węzłów). Czyniło to przenoszące je samoloty łatwymi celami dla obrony plot nieprzyjaciela. Także sama torpeda była zawodna. Problemy te sukcesywnie zmniejszono w późniejszych latach wojny. Dokonano korekty płetw stabilizujących, oraz drewnianych osłon głowicy bojowej torpedy i jej napędu. Sklejkowe obudowy łamiąc się absorbowały na siebie siłę uderzenia o powierzchnię wody. Poprawki te zwiększyły maksymalną dopuszczalną wysokość oraz prędkość uwalniania torpedy przez samolot odpowiednio do 730 metrów i 410 węzłów.

zrzut torpedy z kutra torpedoweg o PT

Torpedy Mark XIII znajdowały się również w uzbrojeniu amerykańskich kutrów torpedowych. Można je było wystrzeliwać przez stoczenie z burty na bok do wody, dzięki czemu przeciwnik nie mógł zaobserwować błysku ładunku wyrzucającego torpedę ze standardowych wyrzutni. Dodatkowa korzyścią była mocniejsza głowica bojowa i możliwość używania na płytkich wodach przeciw małym kutrom japońskim.

Model Torpedy lotniczej Mk XIII

Attack Squadron ma w swojej ofercie model torpedy Mk XIII . W skład zestawu wchodzi torpeda, trzy rodzaje obudowy głowicy. Wczesna, bez dodatków, późna z sklejkowa obudową hamującą i osłaniającą torpede podczas zrzutu i dodatkowy „kapturek” aerodynamiczny doczepiany do osłony sklejkowej dla torped przenoszonych zewnętrznie przez AM Mauler i AD Skyraider.

mk13 i TBF Avenger

Model jest przeznaczony do uzbrojenia modeli samolotów pokładowych: TBD Dewastator, TBF/TBM, Avenger AM Mauler i AD Skyraider oraz samolotów patrolowych: PBY, PBJ, PV, itd.

samolot patrolowy z torpeda mk13

Torpeda lotnicza Mk 13 – model 1/72

Model żywiczny torpedy lotniczej US Navy z IIWŚ. W zestawie alternatywne głowice i blaszka fototrawiona. Umożliwiają wykonanie modelu torpedy w kilku wariantach, zależnie od okresu wojny.

mk 13 torpedo 1/72 attack squadron
Początkowo torpeda była użytkowana w wariancie bez dodatków. Następnie dodano sklejkowe osłony napędu i głowicy, pozwalające na bezpieczny zrzut torpedy z większej wysokości przy dużej prędkości. Na koniec w powojennych samolotach bez komory bombowej – AM i AD – dodano osłonę aerodynamiczna dla sklejkowej osłony głowicy.

 asq-72008-web

Modele samolotów do torpedy Mk XIII

Torpeda ma zastosowanie do modeli samolotów pokładowych: TBD Devastator, TBF/TBM Avenger, AM Mauler i AD Skyraider oraz różnych typów samolotów patrolowych: PBY, PBJ, PV, itd. w skali 1/72

Kup model torpedy Mk XIII w skali 1/72 w sklepie modelarskim Arma Hobby.

PLANY TORPEDY MK 13

Zdjęcia wykorzystane w artykule: wikipedia, US Navy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *