Home » Historia » Lotnictwo Wild Weasel

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

Losy lotników przestały być bezpieczne, odkąd wrogie armie zaczęły zwalczać lotnictwo nie tylko za pomocą innych samolotów, lecz także przez zastosowanie radarów i kierowanych przez nie dział przeciwlotniczych. Takie działania nastąpiły już w czasie drugiej wojny światowej, przez co stało się konieczne stworzenie nowego typu wyspecjalizowanych jednostek lotniczych, mianowicie oddziałów zwalczania systemów przeciwlotniczych przeciwnika – w skrócie SEAD.

F-105G wild weasel

F-105G Wild Weasel z rakietami AGM-45 i AGM-78

Wild Weasel – zwalczanie radarów

Wild Weasel to amerykańskie oznaczenie jednostek, które są pełnią misje SEAD dla USAF. Powstały w czasie wojny w Wietnamie i wykorzystują specjalnie przystosowane samoloty. Na początku były to F100F Super Sabre wspierane towarzystwem Republic-F105 Thunderchief. Pierwotnie atakowały one instalacje radarowe i wyrzutnie rakiet przy pomocy bomb i działek pokładowych.
W późniejszych latach zamieniono je na wyposażone w rakiety F-105F i F-105G, oraz F-4C i F-4D Phantom II.
Do wypełniania swojej misji samoloty Wild Weasel używały początkowo rakiet AGM-45 Shrike, stosowane od roku 1963 do 1992. Pocisk AGM-45 Shrike kieruje się sygnałami radarów obrony naziemnej. Powstał na bazie pocisku AIM-7 Sparrow po dodaniu do niego głowicy naprowadzającej na źródło promieniowania radarowego.

S-75 Dvina SA-2

Rakieta przeciwlotnicza S-75 Dvina – głowny przeciwnik samolotów Wild Weasel w Wietnamie

Kolejnym wprowadzonym do użycia pociskiem był AGM-78 Standard, powstały na bazie okrętowego pocisku przeciwlotniczego i dysponujący większym zasięgiem i prędkością. Dzięki temu mógł być odpalany z większej odległości i w mniejszym stopniu narażając je na trafienie. Rakieta ta była jednak bardzo droga, i nadal wykorzystywana pocisków AGM-45 Shrike.
Podczas wojny w Wietnamie także US Navy prowadziła działania przeciw nieprzyjacielskim radarom kierującym obrona przeciwlotniczą. W misjach „Iron Hand” brały w niej udział szturmowce A-4E Skyhawk wyposażone w rakiety AGM-45 Shrike. W późniejszym okresie wojny włączyły się samoloty A-7B Intruder używające obok AGM-45 także AGM-78 Standard.

Skyhawk odpala AGM-45

Odpalenie AGM-45 Shrike z samolotu A-4F

F-4G Wild Weasel i pocisk HARM

Projekt myśliwców F-4 Phantom II ciągle rozwijano, co doprowadziło do stworzenia najdłużej używanego samolotu F-4G Wild Weasel (1975r). Został on wyposażony w nowy niezwykle szybki pocisk AGM-88 HARM, pozwalający na atakowanie radarów opl zanim samoloty wlecą w ich zasięg strzały wyrzutni rakietowych. Do niszczenia instalacji radarowych i wyrzutni rakiet z bliskiej odległości wykorzystuje on pociski AGM-65 Maverick, kierowane głowicą telewizyjną lub laserową.

F-4G_Phantom_II_wild_weasel

F-4G Wild Weasel z rakietami AGM-45, AGM-65, AGM-78 i AGM-88

Nowe oblicze wojny przeciw radarom

W 1990 RAF wykorzystał rakiety typu ALARM w wojnie w Zatoce Perskiej, dzięki czemu Brytyjskie i sojusznicze samoloty uniknęły zguby z rąk irackiej obrony przeciwlotniczej. Tego typu pociski posiadały kilka trybów śledzenia radarów. Dzięki zapamiętywaniu jego pozycji trafiały w cel nawet wtedy, gdy radar wyłączono w celu zmylenia rakiet HARM. W roku 2013 tego typu rakiety wycofano z RAFu. Rakiety wykrywające radary to nie jedyne wyposażenie wspólczesnychjednostek niszczących. Mogą być wyposażone, obok AGM-65 Maverick także w bomby kasetowe, takie jak Mark 20 Rockeye. Są one stosowane ze względu na to, że położenie radarów i dział przeciwlotniczych jest rozproszone, a bomba kasetowa może jednorazowo zniszczyć duży obszar.
Jednym z najważniejszych samolotów biorących współcześnie udział w misjach zwalczania ochrony przeciw powietrznej są F-16 i F/A-18. Wersja oznaczona jako F-16 Block 52+ (albo advanced) jest na wyposażeniu Lotnictwa Polskiego . Niestety do tej pory nie otrzymaliśmy rakiet HARM, co poważnie utrudnia działanie polskich F-16 we wrogim środowisku współczesnego pola walki.

HARM & F-18

Pocisk AGM-88 podwieszony pod F/A-18 na pokładzie lotniskowca US-Navy

Modele pocisków przeciw radarowych

Attack Squadron oferuje modele pocisków przeciw radarowych dla samolotów Wild Weasel w skali 1:72 i 1:48:

agm88_render_004

U góry AGM-88 HARM, u dołu AGM-45 Shrike

agm88_render_003

Dostępne modele rakiet

1:48 AGM-45 Shrike 2szt.

1:48 AGM-88 HARM 2szt.

1:72 AGM-45 Shrike 2szt.

1:72 AGM-88 HARM 2szt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.