Home » Historia » AIM-9X Sidewinder

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

AIM-9X Super Sidewinder jest zwieńczeniem długiej linii rozwojowej pocisków powietrze-powietrze naprowadzanych na podczerwień. Pocisk został wypróbowany w 1999 roku, i już w pierwszym strzale zestrzelił drona QF-4 Phantom II.

Głowica Termowizyjna rakiety AIM-9X

Najważniejszym elementem rakiety jest głowica termowizyjna sprzężona z autopilotem rakiety. Jest ona schłodzona do temperatury -180°C. Zawieszona ruchomo na kardanie jest w stanie wychylać się w pogoni za celem z prędkością kątową 720° na sekundę. Kąt wychylenia czujnika głowicy to 90° od osi lotu w każda stronę. Optyka głowicy to dwa zwierciadła i sześć soczewek. Same czujniki ciepła są umieszczone w komórkach próżniowych, dzięki czemu każda z nich pracuje w identycznych warunkach cieplnych.

sidewinderzdjęcie Raytheon

Pocisk jest sprzężony z systemem kierowania ogniem samolotu za pomocą szyny danych MilStd1776, co umożliwia wskazanie celu przy pomocy celownika nahełmowego. W przypadku wskazania celu przez stacje radarową, po jego powiązaniu głowica tworzy obraz cieplny celu i porównuje go z obrazem zapisanym w bibliotece danych.

Głowica bojowa Sidewindera

Pocisk AIM-9X Sidewinder wyposażony jest w cześć bojową podobną do zastosowanej w pocisku AIM-9M. Materiał bojowy o wadze 3,9 kg jest odpalany kiedy pocisk zbliży się na odległość mniejszą niż 5m od celu. Laserowy zapalnik zbliżeniowy jest znacznie mniej podatny na zakłócenia niż radiolokacyjny. Eksplozja ładunku jest kierowana na cel dzięki układowi sterowania fragmentacją głowicy bojowej.

AIM-9X and F/A-18Czdjęcie Raytheon

Napęd AIM-9X

Napęd pocisku AIM-9X stanowi, jak w rakiecie AIM-9M, silnik Mk36 Mod. 11. Jest on wyposażony w układ sterowania wektorem ciągu (three-dimensional thrust-vectoring control), zapewniający rakiecie niespotykana manewrowość, w tym zakręty o 180° w pogoni za celem. Prędkość jaka osiąga rakieta to Ma=3, a zasięg balistyczny wynosi 30 km. Paliwo zastosowane w AIM-9X nie pozostawia śladu dymnego, jest on dzięki temu znacznie trudniejszy do wykrycia i uniknięcia przez załogi atakowanych samolotów.

Zastosowanie AIM-9X

Pociski AIM-9X są użytkowane przez U.S.Navy i USAF, oraz zostały wyeksportowane do kilku krajów sprzymierzonych z USA: Polski, Danii, Omanu, Szwajcarii, Korei, Australii i Arabii Saudyjskiej.

Modele AIM-9X z Attack Squadron

Attack Squdron produkuje dwa zestawy, w skali 1:48 i w skali 1:72. Obydwa zawierają części do złożenia dwóch rakiet. Głowica jest wykonana z przezroczystej żywicy, co pozwala na realistyczne odtworzenie czujnika podczerwieni i bocznych zapalników laserowych. Dysza silnika zawiera elementy sterowania wektorem ciągu. Fototrawione lotki przyczepiane są do wycięć w rakiecie. Całość uzupełnia kalkomania  z napisami eksloatacyjnymi.

sidewinder model partsassembled aim-9x sidewinder 1:48

Zestawy można kupić w naszym sklepie Arma Hobby oraz w dobrych sklepach modelarskich.

1:48 AIM-9X Sidewinder 2 szt.

 1:72 AIM-9X Sidewinder 2 szt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *