Home » Produkty » Bomby napalmowe Mk77 w skali 1:72

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

Zbiorniki z napalmem MK 77 były stosowane przez amerykańskie lotnictwo morskie od lat 60 ubiegłego wieku. „Kultowa” broń okresu Wojny w Wietnamie była zabójczo skuteczna w zwalczaniu siły żywej oraz umocnień i pojazdów w zaroślach buszu i w dżungli Południowo-Wschodniej Azji. Zestaw bomb – zbiorników z napalmem w skali 1:72 na pewno nada autentycznego wyglądu modelom samolotów z tej epoki.

mk77_003

Podwieszanie zbiorników z napalmem

Bomby napalmowe podwieszane pod samolotami US Navy/Marines stosowane były w różnych konfiguracjach, od pary jako broń uzupełniająca w misjach szturmowych po kilka sztuk w dedykowanych uderzeniach napalmem.

Typy samolotów stosujące bombę MK 77

A-1 Skyraider

A-4 Skyhawk

A-7 Corsair II

AV8B Harrier II

F-4 Phantom

F-18C Hornet

Zastosowanie bojowe

Bomby Mk77 były stosowane do początku tego wieku. Obok działań w Wietnamie (1964-75), użyto ich w pierwszej wojnie w Iraku (1991) oraz nawet w drugiej wojnie w Iraku,  ale już tylko do projekcji siły i odstraszania.

Zestawy bomb napalmowych w skali 1:72

 W tym miesiącu trafiły do sprzedazy dwa zestawy bomb napalmowych. Jeden z dwoma zbiornikami, a drugi z sześcioma.

napalm tanks mk 77

Zestaw „dwu-bombowy” jest przeznaczony dla samolotów przeznaczonych do misji szturmowych, w których napalm jest tylko uzupełnieniem ładunku bojowego.

napalm cannister mk 77

Zestaw z sześcioma bombami przeznaczony jest do samolotów z dedykowana misja z napalmem bądź do tych, które mają duża liczbę pylonów albo mogą zabrać bomby na wyrzutnikach wielokrotnych TER/MER.

Model A4E Skyhawk z bombami Mk77

Marcin wykańcza model Skyhawka z VMA-311 z zasobnikami z napalmem podwieszonymi jako uzupełnienie do bomb Mk82 Snakeye. Pod kadłubem podwieszony jest także zbiornik naszej produkcji, ale w konfiguracji bez ogona i stateczników, tak jak stosowali go Marines.

mk77_001mk77_005 mk77_004 mk77_002

One thought on “Bomby napalmowe Mk77 w skali 1:72

  1. Uwielbiam zapach napalmu o poranku… To chyba najbardziej znany tekst o tej bombie. Broken Arrow też fajne, ale „Apocalypse now” ma niepowtażalny klimat. Ze swojej strony polecam diaboliczny film o napalmie http://www.youtube.com/watch?v=v8M-29w1PHI muzyka robi niezły kontast do treści filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *